Vatoz Balığı

tafocanÇevrim Dışı

İl: Tekirdag
tafocanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Ağustos 2024 10:25
[QUOTE=KaanE]

Hayır olmaz. Üstteki üye de tecrübesini paylaşmış. Zaten kaynaklardaki min litrelerde bu tür deneyimler sonunda varılan sonuçlar. "Aha bu balık max 10cm o zaman min Xlt" şeklinde değil. Bu arada 35Lt'de 4-5 tane melek besleyen sendin değil mi? :D

Bu arada bende nanoyla uğraşıyorum. Nanoyu bol bitkili dekorlu veya biotop gibi bir görüntü yaptığında kalan LT'de beslenecek balık türü doğru dürüst kalmıyor. Türlerin küçük olması da yeterli değil. Sürü balığı ise min 5-6 tane alıyorsun doldu işte canlı yükü limitin.[/QUOTE]

:) hala litreyi öğrenemedin En azından senin gibi balıklara dondurulmuş katkı maddeli sebze çorbası yedirmiyorum :))

Neyse burda tecrübeli arkadaşlar var tartışacaksam olanlrla tartışırım senle işim yok.

Yinede merak eden arkadaşlar olursa 32 litre 40 cm yükseklikteki bir akvaryumda sürü şekilde deneyimlemek için beslediğim yavru melekler var.yavru akvaryumu diye belitmeme rapmen bu olmazcılar çıktı.şuan gayet yeterli alanları var ve harika bir görsel keyif veriyor canlılar.Su değerlerim harika.en kaliteli yemler ile beslemekteyim fazladan hazır bitkili akvaryumlarım var ilerde onlara dağıtıcam.ama bu olmazcılara anlatamadım.ve ben yapmıcam böyle ama 2 tane yetişkin melek bakılır dedim inatla olmaz dedikleri için yine diyorum.ama bu olmazcıların evinde havuz var :)

Geçende konuda tezi olan bir akademisyenle tartıştık cüce ciklet dünyasında görürsünüz.güzel bilgiler verdim akvaryum kum ve azot döngüsü konularında.göz atabilirsiniz.

Birşeye direk olmaz demekte bilmiyorum yani saygılar:)

[EDIT]tafocan,2024-08-22 10:26:06[/EDIT]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

KaanEÇevrim Dışı

İl: Istanbul
KaanEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Ağustos 2024 10:34
[QUOTE=tafocan]

:) hala litreyi öğrenemedin En azından senin gibi balıklara dondurulmuş katkı maddeli sebze çorbası yedirmiyorum :))

Neyse burda tecrübeli arkadaşlar var tartışacaksam olanlrla tartışırım senle işim yok.

Yinede merak eden arkadaşlar olursa 32 litre 40 cm yükseklikteki bir akvaryumda sürü şekilde deneyimlemek için beslediğim yavru melekler var.yavru akvaryumu diye belitmeme rapmen bu olmazcılar çıktı.şuan gayet yeterli alanları var ve harika bir görsel keyif veriyor canlılar.Su değerlerim harika.en kaliteli yemler ile beslemekteyim fazladan hazır bitkili akvaryumlarım var ilerde onlara dağıtıcam.ama bu olmazcılara anlatamadım.ve ben yapmıcam böyle ama 2 tane yetişkin melek bakılır dedim inatla olmaz dedikleri için yine diyorum.ama bu olmazcıların evinde havuz var :)

Geçende konuda tezi olan bir akademisyenle tartıştık cüce ciklet dünyasında görürsünüz.güzel bilgiler verdim akvaryum kum ve azot döngüsü konularında.göz atabilirsiniz.

Birşeye direk olmaz demekte bilmiyorum yani saygılar:)

[/QUOTE]

Evet tartışma bence de. Foruma üye olduğum tarihte muhtemelen daha yeni sütten kesilmiştin :D

"Geçende konuda tezi olan bir akademisyenle tartıştık cüce ciklet dünyasında görürsünüz.güzel bilgiler verdim "

Ee anlat anlat güzel oluyor. Başka? Doktora da şu ilaç daha iyi diye tavsiyeler verdin mi? Pilotun indiremediği uçağıda indirirsin sen bee. Yürü bee :D

tafocanÇevrim Dışı

tafocanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Ağustos 2024 10:38
[QUOTE=MasterChiefHakan]
Sizin olur deme dayanağınız ne? Sadece hayatta kalma anlamında yaşamasını görmüş olmanız mı, yoksa kaynak (referans) gösterebilir misiniz? Asıl '[B]ben yaptım oldu'culara itibar edilmemeli[/B].

Bu akvaryum ozaman amazonda akıntılı suların balıkları akvaryumunuzda bu akıntıyı sağlayamıyorsanız bu canlılara bakmayın arkadaşlar.nehir balığı ama 100 lt de arkadaş durgun suda bakıyor.hücre resmi ile ne alaka hakan abi. Siz cüceye 100 lt diceksiniz içşne envayi çeşit tropikal balık atcaksınız kalem kalem litreyi tutturcaksınız öylemi olcak yani

Biz zaten bu canlıları doğal yaşamına yakın bakamayız.akvaryum hobisinin temeli iyi su değerleri ve bu değerlerde canlılara en iyi bakımı sunmaktır.ve evde baktığımız içinde yer kısıtlı olabiliyor.

Çok ileri seviye hobiciler sizin gibi olsa büyük monter balıklar kimse bakamaz.

Sizin havuzunuz var bence cidden biz fakiriz abi 40 lt de cüce bakarız bakmıcak bakmasın bakılır bakılmaz demesin .adam sormuş bende en ıygun cüce cüce vatoz ki adı vatozdur başka bir türdür.cüce vatoz tavsiye ettim.zaten akvaryumcudan alıcaktır büyük ihtimal çok ufak oluyorlar çok mu sıkıntı oldu zaten ortalam 8 cm oluyor ve çok yüzen bir canlı değil.gecede karanlıkta faaller. duruma göre başka yere alır yada birine verir onun bileceği şey.adamın 30 lt yeri varsa bunu neden deneyimleyemesin.iddacı olan sizlersiniz. Benim gibi düşünen arkadaşlar yoksa bir şey demiyorum.

Adam 5 tane yavru melek bakıyorum diye laf atıyor 50 tane vardı 40 lt de akvaryumcuda balıklar yüzemiyordu bile.orda satışana kadar çeyreği ölücekti zaten.ben hiçbir canlıya eziyet vermem.gözlemlerim ve ona göre değişiklikler yaparım hakan abi

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231847/220820240943401.jpg[/IMG]
İnsan da tek kişilik hücre hapsinde yaşayabilir, üstelik yıllarca. Birleşmiş Milletler insanların 15 günü aşan hücre hapsini işkence olarak görmektedir.
Balıklardaki benzeri durum var, adına psikoloji ya da stres desek de bu durum, kalabalık popülasyon veya kötü su şartlarınından dolayı epinephrine ve noreepinephrine salgılanmasına sebep olması hâlidir. Yani ciddi bir kimyasal ve hormonal sorundur. Bu da balık üzerinde patolojik sonuçlar doğurur.
[U]Devamla[/U]:
Siz yaşar derken altını (kendiniz dışındaki) delillerle doldurmalısınız. Yaşamaz (olmaz) diyenler zaten hemen "ölür" demiyor, onlar da canlı kalabileceğini kastediyor fakat sık karşılaşılan acemilerin balık kaybı ya da balık hastalandırması örneklerinden yola çıkarak riski minimuma indirmek için {[K]özellikle [U]tecrübesiz[/U] akvaryum sahiplerinin, hacim küçüklüğü kaynaklı balığa verebilecekleri zararlarla ilgili olarak[/K]} belirttikleri limitler, referansları araştırmaya dayalı, kaynaklarda bir çok etkeni göz önünde bulundurarak belirlenen en ideal hacimleri belirtiyor.

Siz profesyonel olabilirsiniz, küçük hacimden balığın etkilenmemesini sağlayabilirsiniz. Fakat burası herkesi kendiniz gibi göremeyeceğiniz ve amatörlere kendi becerebildiklerinizi önermemeniz gereken bir mecra.

Onlarca yıl yaşayabilen bir japonu 3-5 yıl besleyip öldürünce 'uzun yıllardır sorunsuz yaşıyordu' diyenlere çok kızıyorum. O da ayrı bir mevzu.[/QUOTE]

[QUOTE=KaanE]

Evet tartışma bence de. Foruma üye olduğum tarihte muhtemelen daha yeni sütten kesilmiştin :D

"Geçende konuda tezi olan bir akademisyenle tartıştık cüce ciklet dünyasında görürsünüz.güzel bilgiler verdim "

Ee anlat anlat güzel oluyor. Başka? Doktora da şu ilaç daha iyi diye tavsiyeler verdin mi? Pilotun indiremediği uçağıda indirirsin sen bee. Yürü bee :D [/QUOTE]

Siz varken bana kalırmı sazan gibi her konuya zıplıyorsunuz. insanları kıt bilginizle hobiden soğutuyorsunuz.foruma nezaman üye olduğumuz bir önemi yok.insanları küçümsemeyi sevmiyorum oyüzden cevap yazmıcam sana

KaanEÇevrim Dışı

KaanEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Ağustos 2024 10:47
[QUOTE=tafocan]

Siz varken bana kalırmı sazan gibi her konuya zıplıyorsunuz. insanları kıt bilginizle hobiden soğutuyorsunuz.foruma nezaman üye olduğumuz bir önemi yok.insanları küçümsemeyi sevmiyorum oyüzden cevap yazmıcam sana

[/QUOTE]

Foruma bakınca sazan gibi her konuya kimin zıpladığı görülüyor. Hem de yalan yanlış bir halt bilmeden millete akıl vererek. Ben de insanları küçümsemeyi sevmem ama karşımdaki ısrarla kendini küçültüyorsa, karşımda küçülüyorsa "sen büyüksün yapma böyle" demem :) Devam et yani.

tafocanÇevrim Dışı

tafocanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Ağustos 2024 10:51
[QUOTE=KaanE]

Foruma bakınca sazan gibi her konuya kimin zıpladığı görülüyor. Hem de yalan yanlış bir halt bilmeden millete akıl vererek. Ben de insanları küçümsemeyi sevmem ama karşımdaki ısrarla kendini küçültüyorsa, karşımda küçülüyorsa "sen büyüksün yapma böyle" demem :) Devam et yani. [/QUOTE]

Ya arkadaş senin karşında küçülüp büyümenin kimse için zerre kadar önemi yok.hayatımda akvaryumdaki bir bakteri kadar bile değerin yok.oyuzden boş yapma havuzdaki balıklarıa bimden aldığın katkı maddeli hazır sebzeli çorba vermeye devam et.[EDIT]tafocan,2024-08-22 10:52:56[/EDIT]

KaanEÇevrim Dışı

KaanEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Ağustos 2024 10:54
[QUOTE=tafocan]

Ya arkadaş senin karşında küçülüp büyümenin kimse için zerre kadar önemi yok.hayatımda akvaryumdaki bir bakteri kadar bile değerin yok.oyuzden boş yapma havuzdaki balıklarıa bimden aldığım katkı maddeli hazır sebzeli çorba vermeye devam et.[/QUOTE]

Aha yaşını da iyice belli etti "boş yapma" falan :) Bu arada "bimden alınan katkı maddeli sebze çorbası" fantezinde nedir? Devamlı yazıyorsun. Neyse bir şey demedim, devam et dedim. Devam etsene... En son "konuda tezi olan akademisyen falan diyodun"... :D

Beğenenler: [T]242190,tafocan[/T]
Teşekkür Edenler: [T]242190,tafocan[/T]

Taha10Çevrim Dışı

İl: Ankara
Taha10Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Ağustos 2024 11:00
[QUOTE=KaanE]

Hayır olmaz. Üstteki üye de tecrübesini paylaşmış. Zaten kaynaklardaki min litrelerde bu tür deneyimler sonunda varılan sonuçlar. "Aha bu balık max 10cm o zaman min Xlt" şeklinde değil. Bu arada 35Lt'de 4-5 tane melek besleyen sendin değil mi? :D

Bu arada bende nanoyla uğraşıyorum. Nanoyu bol bitkili dekorlu veya biotop gibi bir görüntü yaptığında kalan LT'de beslenecek balık türü doğru dürüst kalmıyor. Türlerin küçük olması da yeterli değil. Sürü balığı ise min 5-6 tane alıyorsun doldu işte canlı yükü limitin.[/QUOTE]
Melek beslemiyorum

Birde çok büyümesini zaten istemiyorum küçük olabilir sorun olmaz beslenir ama küçük kalır derseniz olur

Beğenenler: [T]70376,KaanE[/T]
+1: [T]70376,KaanE[/T]

MasterChiefÇevrimiçi

Özel Üye
MasterChiefÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Ağustos 2024 11:04
Cezalı hesap sahibi @tafocan'a yanıtım: Alıntılamaya çalıştığınız yanıtınızda, alıntı çerçevesinin dışında hiç bir şey yok, öncekiler gibi çerçeve içerisinde benim yazılarım arasına cevap yazmış olmalısınız. Hatalı alıntı yapmanız ve yazdıklarımın akıl süzgecinizde takılmadığını daha önce gördüğüm için, çerçeve içerisinde cevabınızı aramaya tenezzül etmeyeceğim, hiç de merak etmiyorum.
Herkese sağduyulu iletişim öneriyor, saygılarımı sunuyorum.[EDIT]MasterChiefHakan,2024-08-22 11:15:11[/EDIT]

Beğenenler: [T]70376,KaanE[/T]
+1: [T]240031,Thefishmannn[/T]

tafocanÇevrim Dışı

tafocanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Ağustos 2024 11:07
[QUOTE=MasterChiefHakan]Alıntılamaya çalıştığınız yanıtınızda, alıntı çerçevesinin dışında hiç bir şey yok, öncekiler gibi çerçeve içerisinde benim yazılarım arasına cevap yazmış olmalısınız. Hatalı alıntı yapmanız ve yazdıklarımın akıl süzgecinizde takılmadığını daha önce gördüğüm için, çerçeve içerisinde cevabınızı aramaya tenezzül etmeyeceğim, hiç de merak etmiyorum.
Herkese sağduyulu iletişim öneriyor, saygılarımı sunuyorum.[/QUOTE]

Evet geçenki paylaşımımda gönderdiğiniz mesaj ve dalga geçen fotolar gerçekten sağ duyulu bir iletişim örneği oldu sizi tebrik ediyorum.Teşekkürler Hakan abi.

Taha10Çevrim Dışı

Taha10Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Ağustos 2024 11:08
Yazıyor boş değil [EDIT]Taha10,2024-08-22 11:09:29[/EDIT]

Beğenenler: [T]242190,tafocan[/T]
Teşekkür Edenler: [T]242190,tafocan[/T]

MasterChiefÇevrimiçi

Özel Üye
MasterChiefÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Ağustos 2024 11:13
[QUOTE=tafocan]Evet geçenki paylaşımımda gönderdiğiniz mesaj ve dalga geçen fotolar gerçekten sağ duyulu bir iletişim örneği oldu sizi tebrik ediyorum.Teşekkürler Hakan abi.[/QUOTE]
Herkes zaman zaman yanlış yapabilir, ben de yanlış yaptığımı anladığımda ya özür dilerim ya da paylaşımımı kaldırırım & değiştiririm. Üstelik bahsettiğiniz foto[K]ğraf[/K] dil çıkaran bir artiste aitti, komiklik olması içindi, sizi aşağılama amacı ve sonucu yoktu.
Yanlış anlaşılmamak için fotoğrafı burada paylaşıyorum görenlerin yorum yapabilmesi için:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231847/281020220922491.jpg[/IMG]

Ayrıca siz karşınızdakine "sen" diye hitap etmenin saygısızlık olduğunu bilmiyorsanız öğrenin lütfen.[EDIT]MasterChiefHakan,2024-08-22 11:21:22[/EDIT]

Beğenenler: [T]241079,Hidro Dinamik[/T][T]70376,KaanE[/T]

ArifhbsAquaticsÇevrim Dışı

Yönetici
İl: Sivas
Yönetici
Gönderim Zamanı: 22 Ağustos 2024 11:22
Merhaba,

Hobi hakkındaki bir konuyu tartışmak göze ne kadar güzel geliyorsa, konuyu kişiselleştirmek de o kadar kötü gelmektedir. Tartışmaları kişisel boyuta vardırmadan, hobiden saptırmadan sürdürmeli, karşınızdakinin işi kişiselleştirdiğini düşünüyorsanız da kişi ile tartışmayı sürdürmeden, hata var tuşu ile durumu yönetime bildirmelisiniz. Bu tür tartışmalar hem sizi hem karşınızdakini boşu boşuna gerer ve amacı boş zamanları mutlu olarak değerlendirmek olan bir hobinin amacından sapmasına neden olur. Lütfen daha dikkatli olalım.(Kurallar 2.1.1)

Beğenenler: [T]231847,MasterChiefHakan[/T][T]242190,tafocan[/T][T]70376,KaanE[/T][T]240130,Carcharodon[/T]
Teşekkür Edenler: [T]245642,Taha10[/T][T]231847,MasterChiefHakan[/T][T]242190,tafocan[/T]
+1: [T]231847,MasterChiefHakan[/T]

KaanEÇevrim Dışı

KaanEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Ağustos 2024 11:36
[QUOTE=Taha10]
Melek beslemiyorum

Birde çok büyümesini zaten istemiyorum küçük olabilir sorun olmaz beslenir ama küçük kalır derseniz olur[/QUOTE]

Dekor kum vs. düşününce beslenmese daha iyi olur. Küçük kalması zaten hayvan için problem olan.

Yönetici
İl: Sivas
Yönetici
Gönderim Zamanı: 22 Ağustos 2024 11:54
Hacim konusu ‘minimum’ şartlarda tabi ki önemli! Dikkate alınmalı. Uygun ortam, dekor ve düzen için de hacim çok önemli. ‘Umursamayınız’ diyenlerin geçerli ve haklı sebeplerini de ispatlamaları gerekmekte.

Önceki mesajlarda bahsi geçen ‘akademiysen’ arkadaş benim. Düzeltmek isterim; bahsi geçen konuda yayınlanmış tez çalışmam bulunmamakta! Masterımı eğitim bilimlerinde yaptım, akademisyen değil, öğretmenim; akvaryumda biyolojik döngü, biyokimya, canlılar, biyotoplar ve su kimyası özel ilgi alanımdır ve bu konuyu kapsayan bilimsel yayınları (tez, doktora, makale) çok sıkı takip edip araştırırım! Hiçbir yerde ‘akademisyenim’ diye bir söylemim olmamıştır!

Keyifli hobiler.[EDIT]ArifhbsAquatics,2024-08-22 11:57:49[/EDIT]

Beğenenler: [T]231847,MasterChiefHakan[/T][T]70376,KaanE[/T]