Bakımı Az Zahmetli Dayanıklı Balık Nedir

Talha60Çevrim Dışı

İl: Istanbul
Talha60Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2024 12:11
[U]Merhaba 100litreye yakın bir akvaryum kuracağım ama ne koysam bilemedim şuan lepistes besliyorum ama kolay hastalanıyorlar ben hastalık işlerini sevmiyorum cok zahmetli oluyor
Ilk önce 10tane falan en kucuk boy japon dusundum ama bir tanesinin dayanikliligi azdir hastalaninca digerlerinede bulastirir diye vazgectim
3tane 6-8 cm oranda düşündüm ama lepistesten yavru almak cok hoşuma gidiyor ve kücük balıkları daha cok seviyorum o yüzden ondanda vazgectim

zebra cichlid diyorlar ama ben o kadar yavruyu kaldiramam

Hem guzel ortam saglayinca ureyebilen
Su sicakligi 2derece oynadi diye hasta olmayan
Max 4 5 cm boyutunda ne besleyebilirim

Filtrasyon olarak 2tane orta boy pipo 1tanede kucuk 3wlık suyu döndürsün diye yalandan şelale aparatlı ic filtre koyacağım(içindeki sungerin yarısıni kesip elyaf koydum)

Isıtıcım yok (kışa doğru alınacak)

Zeminde hagen kumu ve adını bilmedigim siyah bitki kumu diye bi kum aldım 2sini harmanladım

Bitki olarak
Sazlarım var
Zeytinlerim var
Birde mor uzun bi bitki var forumda adını ogrenmeye calismistim fakat 2 3kisi farkli bitkilere benzettikleri icin tam adını bilmiyorum

Işıklandırma olarak
4sıra 50cm uzunlugunda kendi el yapimi led şeritlerim var renkleri beyaz/mor/gün ışıği/kırmızı(30cm) sadece kirmizi olan 30cm digerkiler 50cm

Bakım olarakta
Haftada 1 dip çekimi yaparım
%30 su değişimi yaparım su düzenleyici kullanırım 3haftada bir filreleri temizlerim

Besleme
Elimde 2kutu kabuksuz rotfish artemia var
Kilosu 1200liralik petsden aldigim kovadan bolme dip yemi var(çok besleyici demisti)
Daha almadim ama tropicalin supervit tablets a yemini alacagim 250li
Birde sarimsakli alicam parazit olmasın diye

Başka verecek detay bulamadım bu şartlara uygun hangi baligi besleyebilirim
Sanki bunları diyince tüm balıklar uygun gibi geliyor ama işte misal kafam bişeye takılmıstır bi süre zaman ayıramamışımdır dip cekim bi kereligine 2 3 haftada 1olmuştur su değişimini biraz geçirtirmişimdir bi gibi durumlar

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

MasterChiefÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
MasterChiefÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2024 12:25
Afrika cüce cichlidlerinden Kribensis şartlara uyumu, barışçıl yapısı, uygun boyutu ve hastalığa dayanımı nedeniyle ideal bir balıktır.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/kribensis_i_olanlar_buraya_k903803.asp[/URL]

Teşekkür Edenler: [T]249054,Talha60[/T]

SerdariekremÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]14031,2[/B]
SerdariekremÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2024 13:36
Danio Zebra [:iyi:]
Ölmeleri için ekstra çaba sarfedilmesi gereken canlılar.

Beğenenler: [T]203055,mutlubaba[/T][T]96764,iwagumi[/T]
+1: [T]96764,iwagumi[/T]

RafayelÇevrimiçi

Özel Üye
İl: Bursa
RafayelÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2024 16:12
Macropodus opercularis
suyun üstü buzda tutsa, sıcaklık 35te olsa dayanacak bir türdür.
Özellikle albinolar inanılmaz güzel renk katıyorlar akvaryuma. Diğer türlerle barışçıl olduğundan yanına çeşitli barblardan ekleyebilirsiniz. ısıtıcı derdiniz olmaz bu türlerle.
Canlı yem temin etmeye çalışın mutlaka.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/199205/220320201621561.jpg[/IMG]

Çekya ithalatından denk geldiğim müthiş bir çiftti.

Beğenenler: [T]231847,MasterChiefHakan[/T]

lojistisyenÇevrim Dışı

Özel Üye
lojistisyenÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2024 16:46
[QUOTE=MasterChiefHakan]Afrika cüce cichlidlerinden Kribensis şartlara uyumu, barışçıl yapısı, uygun boyutu ve hastalığa dayanımı nedeniyle ideal bir balıktır.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/kribensis_i_olanlar_buraya_k903803.asp[/URL][/QUOTE]

Onlarca kribensis besledim, dayanıklı güzel bir tür ama barışçıl değil. Özellikle de çiftleşme ve yavru gezdirme döneminde.

Beğenenler: [T]231847,MasterChiefHakan[/T]

MasterChiefÇevrim Dışı

Özel Üye
MasterChiefÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2024 16:50
[QUOTE=lojistisyen]Onlarca kribensis besledim, dayanıklı güzel bir tür ama barışçıl değil. Özellikle de çiftleşme ve yavru gezdirme döneminde.[/QUOTE]
Web'den araştırmaya dayalı bilgi paylaştım, kendim beslemedim. Eksik araştırmışım. Düzeltme için teşekkürler.[EDIT]MasterChiefHakan,2024-08-15 16:51:04[/EDIT]

Beğenenler: [T]191426,lojistisyen[/T]

Talha60Çevrim Dışı

Talha60Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2024 18:45
[QUOTE=Serdariekrem]Danio Zebra [:iyi:]
Ölmeleri için ekstra çaba sarfedilmesi gereken canlılar. [/QUOTE]
Sadece normal olan türmü yoksa genetiğiyle oynanmışlarda geçerlimi bu dediğinize

[QUOTE=Talha60]
Sadece normal olan türmü yoksa genetiğiyle oynanmışlarda geçerlimi bu dediğinize[/QUOTE]
Şuanlık zebra düşünüyorum

[QUOTE=MasterChiefHakan]Afrika cüce cichlidlerinden Kribensis şartlara uyumu, barışçıl yapısı, uygun boyutu ve hastalığa dayanımı nedeniyle ideal bir balıktır.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/kribensis_i_olanlar_buraya_k903803.asp[/URL][/QUOTE]
Merhaba yakınımda sadece bu pets var
https://shbd.io/s/SYo9Dn9P
Bu ilandaki balıklardan hangisi olabilir acaba

MasterChiefÇevrim Dışı

Özel Üye
MasterChiefÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2024 22:19
[QUOTE=Talha60]..... yakınımda sadece bu pets var
https://shbd.io/s/SYo9Dn9P
Bu ilandaki balıklardan hangisi olabilir acaba[/QUOTE]
-》 Zebra, kardinal neon, transgenetik, kırmızı burun, siyah neon, serpae, limon tetra veya harlequin rasbora türlerinden beğendiklerinizden karma yapabilirsiniz. Sayılarının sürekli artması gibi bir sıkıntınız olmaz.
-》 Karma moli olabilir. Siyah ve turunculardan. Sayılarının sürekli artacağı unutulmamalı.
-》 Guramiler de ilginç balıklar, beslemedim, erkekler arası kavgalar olabilir, araştırmanız gerek.
- | Bir türden en az 6'lı alın ki sürü halinde gezebilsinler. 10'lu grup daha güzel görünür.
- | Karma türler olacaksa, hepsinin besleme şartları aynı olmalı. Örneğin etçil, otçul veya hepçil besleniyor olmaları açısından uyumlu olmaları gerektiği.
-☆ Şu türleri asla akvaryumunuza sokmayın: köpek balıkları (örneğin pengasus) ve kedi balıkları (örneğin leopar vatoz).[EDIT]MasterChiefHakan,2024-08-15 22:24:00[/EDIT]

Pipo FiltreÇevrim Dışı

Pipo FiltreÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ağustos 2024 22:38
Hocam kendi tecrübelerime göre ben zebra daniodan daha güçlü balık görmedim düzeni oturmuş tankta başına kolay kolay birşey gelmiyor 2-3 sene rahat yaşatırsiniz

Beğenenler: [T]96764,iwagumi[/T]
+1: [T]96764,iwagumi[/T]

Talha60Çevrim Dışı

Talha60Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ağustos 2024 12:40
[QUOTE=Pipo Filtre]Hocam kendi tecrübelerime göre ben zebra daniodan daha güçlü balık görmedim düzeni oturmuş tankta başına kolay kolay birşey gelmiyor 2-3 sene rahat yaşatırsiniz[/QUOTE]
Hocam zebra danioda kararlaştım ama genetiğiyle oynanmış renkli olanlarla normal arasında bi fark varmı

Pipo FiltreÇevrim Dışı

Pipo FiltreÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ağustos 2024 12:56
[QUOTE=Talha60]
Hocam zebra danioda kararlaştım ama genetiğiyle oynanmış renkli olanlarla normal arasında bi fark varmı [/QUOTE]
Ya hocam aşırı bir isteğiniz yoksa genetiği ile oynanmamış mavi gri olan orijinal halleri daha iyi ve daha sağlıklı olur genetik işlerine bence çok girmeden doğal halini alın

ZabimaruÇevrim Dışı

İl: Manisa
ZabimaruÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ağustos 2024 13:31
Akvaryum express de çok güzel balıklar var otobüsle gönderim yapıyorlar orayı ararsanız yardımcı olurlar canlı yayınlarına bakıyorum envai çeşit balik var

Talha60Çevrim Dışı

Talha60Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ağustos 2024 13:39
[QUOTE=Zabimaru]Akvaryum express de çok güzel balıklar var otobüsle gönderim yapıyorlar orayı ararsanız yardımcı olurlar canlı yayınlarına bakıyorum envai çeşit balik var [/QUOTE]
Evet bende takip ediyorum alacak yerim varda
Oturmuş uzun süreli bir akvaryum kurmak istediğim için biraz detay istiyorum net olarak danio zebra alıcam

Beğenenler: [T]246573,Zabimaru[/T]
Teşekkür Edenler: [T]246573,Zabimaru[/T]
+1: [T]246573,Zabimaru[/T]