ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ShowaSanshoku
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3186
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
2 Saat 1 Dakika önce
Toplam Mesaj:
826 [0.48 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
35 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Showa Sanshoku
Doğum Tarihi:
16 Ağustos 1977
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Burçak - Showa Sanshoku 6,000 litre Koi havuzu (12 koi + 1 adet kendi üretimim ryukin) 200 litre Goldfish (iki adet) 90 litre Goldfish (bir adet) 90 litre karantina tankı

SON 10 MESAJI

Koi Balığı Havuzu
Balık doğada yaşamıyor da, sun'i bir ortamda (akvaryum, havuz, yapay gölet, depo) yaşıyorsa mutlaka yaşam alanında düzenli su değişimi yapılmalı, doğru filtrasyonu yapılmalı, doğru bir rejim ve içerikle beslenmelidir.
Bunun koisi, lepistesi olmaz.
Her balığın gereksimi farklıdır ama sadece ölçek farkı vardır. Sağlanması gereken asgari şeyler bellidir:

1. Su: su değişimi ve filtrasyonla sağlıklı tutulur.
2. Yem: balığa uygun doğru gıda ve beslenme rejimi ile balık sağlıklı şekilde hayatta tutulur.

Sağlıklı hobiler...
Japon Balığı İçin Kaliteli Yem Önerisi
10 - 15 cm üç balığa baby pellets cok ufak gelebilir.
Ancak bunlar varsa bunlar da idare eder.
İki günde bir normal yemleme yapsanız bile balıkların sağlığı bozulmaz hatta iyi bile olabilir, şu ara yem alamıyorsanız.
İyi yem alamıyorsanız, kötü yem hiç almayın. 3 defa kötü yem vereceğinize bir defa iyi yem verin goldfish için evladır.
Yalnız tankta dev anubias bile olsa kemirirler. Sorun değil.
Bence elinizdekileri iki günde bir 2 dkda bitirecek şekilde verin eğer zaman lazımsa.
Bu arada bezelye, brokoli, havuc, ıspanak (haşlama değil buğulama olacak) her zaman çok iyi öğündür.
Asla aşırı beslemeyin.
Sağlıklı hobiler...
Japon Balığı İçin Kaliteli Yem Önerisi
Hikari excel, hikari fancy ile baslayip, ocean's nutrition ve dainichi ilk segment.

Ikinci segment sera, tetra, jbl.

Koi tecrubemden ben tropicali ikiye sokarim ama polonya Mali oldugundan bazen top sayilmaz.

Bunlarin altiba girmezdim.

Yalnız cok onemli bir konu: mutlaka asgari uc farkli yemi ara ara karistirarak verin. Vatozu cikarin.

Saglikli hobiler...
Teleskop Japon Akvaryumu Hakkında
Hayırlı olsun.

Hacim konusu için bu konuyu okumanızı hararetle öneririm:

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/japon_baligi_akvaryum_hacmi_k964715.asp[/URL]

Teleskoplarda göz sorunları oluyor. Bunu bir düşünmek lazım.

Diğer taraftan genel olarak goldfish için kısaca nacizane tavsiyelerim:

1. Goldfish bakımı ile ilgili tankı kurmadan önce örnek konuları okuyun, kendi araştırmanızı yapın, varsa sorularınızı sorun.
2. Balık başına en az kırk litre olacak şekilde tank edinin.
3. Tankın dibini örtecek kadar dere çakılı alın 6 - 7 defa deterjansız su ile yıkayıp temizleyip tankın dibine serin.
4. Tanka hacmin saatte üç katını çevirebilecek (100 litreyse saatte 300 litre) nitelikte biyolojik ve mekanik medya alabilecek bir filtre edinin.
5. Yüksek hacimlerde ev içinde su ısısı ani değişmez. Bu sebeple ben goldfish tankımda ısıtıcı kullanmıyorum. Benim görüşüme göre gerek yok.
6. Tankı su ile doldurun. Çeşme suyu doldurduysanız iki gün bekleyin ve filtreyi KOYMAYIN.
7. İki gün sonra filtreyi koyup çalıştırın.
8. Tanka hazır bakteri kültürü ekleyin.
9. Dört gün de öyle çalıştıktan sonra balıklarınızı ekleyin.
10. Balıklarınızı en az 3 - 4 çeşit kaliteli yemle (hikari, dai nichi, ocean's nutrition, jbl, sera, tetra) az ve öz besleyin. (günde iki defa bir-iki dakikada bitirecekleri şekilde)
11. Tankın suyunu haftada en az bir defa, suyun %40'ını teşkil edecek şekilde dinlenmiş su ile değiştirin, direkt çeşme suyu koymayın.
12. Tankın içine renkli taş, plastik dekor, plastik bitki, sivri ve keskin taş, kaya, kök koymayın. Hatta hiçbir şey koymayın.
13. Goldfishi tek tür bakın. Hatta goldfishin de uyumlu ırklarını birlikte bakın. (oranda + ranchuu veya ryukin + comet + common gibi)
14. Bu kurulumdan sonra tek masrafınız yem, elektrik vs olur.  
Balıklar doğru bakılır, tank doğru su parametrelerinde tutulursa ilaç ve kimyasal masrafı olmaz.

Sağlıklı hobiler...

Oranda Japonumda Ki Beyaz Benek Mi Mantar Mı ?
Bunlar hastalık beyaz benek değil, erkek balıklarda olgunlaşma veya kızışma belirtisi olan ve yanaklarda görülen beneklere benziyor.

Tüm vücudu tahlil edemiyorum ama gördüğüm kadarıyla vücutta beyaz benek görünmüyor.
Siz de sadece başında olduğunu söylediniz. Bu durum gözlemimi doğruluyor.

Bence ilacı kesin. Vücutta yayılma yoksa ana tanka alıp normal hayatını sürdürün. İlaç yüzünden balığın vücudunda faydalı bakteri de kalmamıştır. Bir an önce kaliteli yemle kondüsyonunu güçlendirin.

Sağlıklı hobiler,

Japon Akvaryumum
[QUOTE=xhan]

Cok teşekkür ederim hocam. Ayrıca Aktif olarak;

Sera Goldy Color Spirulina, Tetra PRO Color, Reeflowers Goldfish Granul ve Sera Goldy Nature kullanıyorum (1 senedir). Bu yemlerde bir değişiklige gitmeme gerek var mıdır?[/QUOTE]

Ne demek rica ederim!

Bence gayet iyi yemler. Yalnız goldy nature hatirladigim kadariyla pul yem. Bitince taneli yeme gecin. Pul yemlerde gereginden fazla besleme, cabuk kirlenme, ve hava yutma meselesi oluyor.

Bunun disinda gayet guzel. Keyifli hobiler!
Japon Akvaryumum
[QUOTE=xhan]Showa hocam, 60X40X40 akvaryum ve RS303B Tepe filtre aldım. Simdi bu akvaryumu doldurdum ve suyun oturmasını bekliyorum. Sizce bu akvaryumda maksimum kaç japon bakmalıyım? 2 japona 2 japon daha arkadaş mı alsam daha iyi olur, yoksa boyle kalsalar mı?[/QUOTE]

Merhaba. Ben goldfish bakımındaki hacim gerekliliklerini bu konuda belirttiğim gerçekler ve tecrübeler ışığında ayarlıyorum.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/japon_baligi_akvaryum_hacmi_k964715.asp[/URL]

Filtrasyon, su değişimi ve yemlemeyi de kitabına göre yaptın mı çok rahat ediyorum.

Bu bakımdan belirttiğiniz litre için size de iki balığı geçmemenizi nacizane tavsiye ederim.

Sağlıklı hobiler,
14 Litre Japon Akvaryumu
Forumun ansiklopedi kisminda bu baliklarin bakımı icin gerekenler ile tür uyumu cetveli var.

Her iki sorunuza da orada yanit verilmis.

Sağlıklı hobiler...
Japon Balığı Büyümesi
Goldfish, tüm canlılar gibi vücudundan bazı kimyasallar, feromonlar ve hormonlar salgılar. Suda goldfish tarafından salgılanan bu kimyasallar çoğalınca goldfish buna tepki olarak, bir hayatta kalma mekanizması olarak büyümeyi durdurur.

Bu sebeple goldfishin büyümesi için bu kimyasalın suda eser miktarda bulunmasının sağlanması gerekir. Bunu sağlamanın üç ana yolu vardır:
1. Balık başına en az 70 litre hacim, (bunun ek faydası balık yüzebileceğinden, kası çalışır, çalışan kas büyür, güçlenir)
2. Haftada en az bir kere asgari %40 kaliteli su değişimi,
3. Doğru filtrasyon.

Goldfish büyümesinin en önemli elementi budur.

İkinci ve üçüncü elementler ise beslenme ve ısıdır.

Goldfish az ve öz beslenmelidir. Doğal yaşamlarında sanılanın aksine ciddi protein alır. Kabuklular, küçük balıklar, kurtlar, sinekler, larvalar derken ciddi bir hayvansal protein alır. Buna ek olarak kökler, bitkiler, alg, yosun, ne varsa yer. Bu sebeple yüksek proteinli kaliteli goldfish yemi tercih edilirse büyüme oranı, hızı, vücut formu ve genel sağlık ve bağışıklık güçlü ve güzel olur.

Isı ortalama ev sıcaklığı olursa büyüme hızı artar. (Havuz şartında bunun aranmaması lazım. Çünkü goldfishte uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı kışın girdikleri dorman durumdur.)

Bu üç parametreyi sağlarsanız iki, üç yaşındaki balığı ırkına göre 20 cm ve üstüne getirebilirsiniz.

Son olarak: balık yer değiştirdi diye ölmez. Doğru karantina yapılır, doğru bakılırsa genetik hastalığı dahi olsa tatminkar süreler yaşar.

Sağlıklı hobiler...

Oranda Akvaryum Kurulum Tavsiye?
Merhabalar.

Değerli forum uyelerinin de katkilariyla onemli bir noktaya gelen bu kisa içeriği hem kurulumdan once hem de hobideki ileriki yillarinizda referans olarak tavsiye ederim.

Sağlıklı hobiler...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.