ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
valarmorghulis12
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
262
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
2 Saat 19 Dakika önce
Toplam Mesaj:
189 [0.12 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
54 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Doğum Tarihi:
Girilmedi
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

650Lt Karma Amerikan

SON 10 MESAJI

500 Litre Yeni Kurulum ( Amerikan Karma )
[QUOTE=yavuzgunal]

Teşekkür ederim Urfa'da bı arkadaştan buldum dediğiniz gibi kırma sanırım bende tam bilmiyorum. Bende ilk görünce bu zebra dedim yok değişir daha rengi felan dedi ama bakalim[/QUOTE]

Stres , yeni tank vs çok hızlı renk değiştiryorlar ama gözleri mavi değil , desenleri de çok benzemiyor orjinaline
Balık balıktır hepsi can türü fark etmez ama ticari olarak sajica niyetiyle satıldıysa bilginiz olsun diye söylemek istedim
Hayırlı olsun ama sajicalar zebra kırması sanırım , orjinal gen sajica değil gibi geldi bana. Nereden aldınız ?
İstanbul , Ankara ve İzmir'de amerikan ve vieja türleri var ama Şanlıurfa tarafında nereden bulabilirsiniz bilmiyorum
Aşağıdaki linkten amerikan ciklet whatsapp grubuna girip sorabilirsiniz isterseniz

https://chat.whatsapp.com/ImxJ9WfJqQGGcMtOqyMjIa

Bu arada videonuzu yeni izledim , greenterrorler dişi-erkek sanırım. eş tutarlarsa ciddi bir terör çıkarabilirler :) Karmada türü ne olursa olsun dişi balık genelde ortalığı karıştırıyor
Kurulumunuz hayırlı olsun
Bu tarz karma akvaryumlarda en önemli sorun balık uyumu oluyor. O sorunun da yazılı bir çözümü maalesef yok , ekleme çıkarma yaparak çözülebiliyor. Severumlar bu karmalarda zayıf kalır olmaz deniyor ancak yukarıda yazdığınız tüm türleri bir arada beslediğim akvaryumumda en baskın tür severum. Cinsiyet durumu , tanka eklenme zamanı , yem alıp boylanma hızı gibi bir çok etken akvaryumdaki baskınlığı ve kavga durumunu değiştiriyor. O yüzden balıkları eklerken mümkün olduğunca birbirine yakın zamanda ve aynı boylarda eklemeye çalışın. Karma akvaryuma sonradan balık eklemek çok zor oluyor , genelde kabul görmeyip ya öldürülüyor ya da bir köşede kıstırılıp yüzmesine dahi izin verilmiyor

Diğer bir konu da güçlü filtrasyon. İçini kaliteli malzemelerle doldurduysanız filtreniz 1-2 sene kadar yeterli gelecektir ancak balıklar 15-20cmlerin üstüne çıktığında oluşturacakları atık fazlalığı nedeniyle ek filtrasyona ihtiyaç duyabilirsiniz ama o çok sonraki iş.

Bitkiler ile ilgili çok yorum yapamam ama bir süre sonra söküp atmaları muhtemel :)

Son olarak vieja türleri beslemesi ve büyütmesi çok zevkli balıklar ancak ne yazık ki Türkiye şartlarında google görsellerde gördüğümüz renklere sahip genlerde vieja bulmak biraz şans işi
Akvaryum Kurulumu ( Blue Acara )
Yorum ve tavsiyede bulunmayacaktım aslında ama iyi niyetinizden dolayı yine de yazayım dedim.

Eğer anne ve babanın ilk yavrularıysa koruma ve büyütmede tecrübesiz oldukları için ilk batınlarda hayatta kalma oranı çok düşük oluyor , hepsi bir şekilde ya yem oluyor ya ölüyor. O yüzden ilk sefer için canınızı sıkmayın. 2. ve 3. batınlarda siz de anne-baba ile yavru büyütmeyi beraber öğreneceksiniz , yumurtaların çoğunluğunu hayatta tutabileceksiniz.

Yumurtlama dönemlerinde akvaryuma balık - bitki ekleme çıkarma hatta büyük oranlı su değişimlerinden yani zorunlu olmayan tüm müdahalelerden mümkün olduğunca kaçının. Sizin evinizin kapısı gece yarısı bambam çalınsa ne hissederseniz , elinizi suya her soktuğunuzda balıklar aynı tedirginliği hissediyor.
Hangi Dış Filtreyi Önerirsiniz.
[QUOTE=koc006]

Konuyla alakasız ama evet inerken de binerken de dönüyorum. [:x][/QUOTE]

Konuyla ilgili detaylı ve şüpheci sorularınızdan anladım [:D][:D]
Evet marka seçimi önemli ama şahsi görüşüm bu kadar detaya takılmanıza gerek yok. Avrupa ürünlerinde yaşanabilecek sorunlar Çin ürünlerinde , Çin ürünlerine yaşanabilecek sorunlar Avrupa üretimi ürünlerde yaşanabiliyor. Örneğin Eheim otomatik yemlemede ve Tetra ısıtıca yaşadığım arızalardan dolayı balık kaybettim ama Çin malı ürünler yüzünden hiç balık kaybı yaşamadım bugüne kadar [:nazar:] Bu bir genelleme değil tabii tam tersini yaşayan da çoktur
Her markada her sorun olabilir , naçizane siz iyi düşünün iyi olsun kendinizi yormayın [:)]
Hangi Dış Filtreyi Önerirsiniz.
[QUOTE=koc006]

Siz bayağı eski hobicilerdensiniz [:)] ben bu hobiye başlayalı 10 ay felan olmuştur. Ama 10 ayda çok şey öğrendim.

Evet dediğim gibi, ben ürünlerin pahalı zamanına denk geldim. Şimdi illa ki o zamanlara bakarak çok teknolojik ve daha güzel ürünler mevcut. Ama ister istemez insan da diyor bir filtreye o kadar para mı verilir diye. Ha bu hobiyi yapacaksan verilir belki ama. Benim şahsi düşüncem ben o kadar para vermem ortalama 5-6 bin tl Lik bakıyorum aslında o da çok ama çin malı ürünler de almak istemiyorum. O yüzden sanırım yine aquael marka alacağım. Gönlüm oase ya da fluval den yana ama aquael de o kadar kötü bir marka değil 1984 de kurulmuş bir Polonya markası. Baya reklam yaptım [:)))][/QUOTE]

Arabanızı bir yere park ettikten sonra etrafında 2 tur dönüyor musunuz ?
Konuyla alakasız ama sadece merak ettim :)
Cama Cam Akvaryum Bilgi Ve Fiyat
Cikletist balık açısından güvenilirdir ama akvaryum alışverişi hiç yapmadım. Sosyal medyada gördüğüm kadarıyla açılı kesimli güzel işçilikli akvaryumlar var
Coşkun akvaryumla ilgili sorun yaşayanlar olmuştu forumda araştırabilirsiniz
Işık alacak camların tamamının ultra clear olmasında fayda var, yani arka cama fon yapacağınızı düşünürsek ön , sağ ve sol cepheleri ultra clear yapmak daha verimli olur.
Akvaryum imalatçıları kayıt kuşağa düşük litrelerde bazen gereksiz iş yükü gibi bakıyor. Siz aklınıza yatan yere yaptırın , kayıt kuşak istiyorum diye de diretin. Zararı olmaz faydası olur sonuçta.
Geçen sene 12mm rodajlı düz cam m2 fiyatı 1500-1700TL civarlarındaydı. Bu sene enflasyonu % kaç hesaplarsanız artık :)
Akvaryum Elektrik Harcarmı
[QUOTE=GhostKoi]

Haklısın, hepimiz ekonomik sorunlarla cebelleşiyoruz.

Bu arada ben agresif olayım da sana seyir zevki çıksın, çekirdek çitleye çitleye izleyelim der gibi bir halin var.[:D][/QUOTE]

Sadece kendim için değil ya maksat forum hareketlensin [:)]

[QUOTE=Ehtiyar]Literatürde provakatör başlığı altında geçiyor hocam, amman dikkat.[/QUOTE]

Abi bütün sırrı bozdun , tuzak ortaya çıktı [:D]
Akvaryum Elektrik Harcarmı
[QUOTE=GhostKoi]Akvaryum ekipmanları faturaya zannedildiği kadar etki etmiyorlar. Sürekli çalışan buzdolabı, çamaşır bulaşık mak, klima, elektrik süpürgesi gibi şeyler varken akvaryum solda sıfır kalır.

Şimdi gidi baktım klima 2300w kışla yaz arasında fatura 3 kat oynuyor. O yüzden 60w vantilatör kullanıyorum.[:D]

Bu konu o kadar sık gündeme geliyor ki, Basit bir aramayla sonuca ulaşılabilir. Yeni konu açmaya gerek yok yani. [zzz]

https://www.akvaryum.com/Forum/isitici_ne_kadar_elektrik_harcar_k988820.asp[/QUOTE]

Hocam normalde bu tarz konulara “paran yoksa kumda oyna” - “1 ekmek 10 tl olmuş akvaryumun 30 liralık elektriği mi hesaplanır” gibi yorumlar yapardın ama bu aralar çok sakinsin [:D][:D]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.