Sarı Prenses Yumurta aldı (Sorular)

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2007 13:23
Arkadaşlar 05.02.2007 tarihinde 6.5 cm civarındaki sarı prensesim agzına yumurta aldı.Bende 40 litre civarındaki hobiye ilk başladığımda aldığım akvaryuma transfer ettim onu yakalamam 3 saat sürdü incitmeden yumurtalara zarar gelmeden aldım onu yandaki akvaryuma.İçinde iç filtre ısıtıcı var 3 gündür orada dışarıdan etkilenmesin diye üzerini havlu ile örtüp kararttım,dışarıyı göremiyor bu şekilde hareketlilikten etkilenmesini engellemeye çalıştım.13. gün kusturmayı planlıyorum bundan sonra sorularım olucak.
1- yavrular o 40 litrelik küçük akvaryumdan 130 litrelik boş başka bir akvaryua mı alayım yüzmeye başladıktan sonra yoksa uzunca bir süre oradamı kalsınlar,fakat bu akvaryum çok küçük şağlıklı olacağını düşünmüyorum.
2-içine hava taşı koyulacak diye okuyorum heryerde bu hava taşının amacı sadece oksijen sağlamak mı başka bir amacımı var ben bu oksijeni iç fitrenin sadece kafa motoru ile sağlasama bir sıkıntı olurmu 3- anneyi su an o büyük akvaryumu kurup oraya alsam bu 10 günlük sürede yavrular doğduktan sonra oraya mı direkt alsam daha mantıklı.

Yani arkadaşlar ilk kez yavru alıyorum yardımlarınızı bekliyorum benim umduğumdan daha kısa sürede agzına yavru aldı bayağıda yavru var sanırım agzında yardımlarınızla sağlıklı büyütebilirim şimdiden teşekkürler.
Echoe2007-3-8 13:26:47

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

different46Çevrim Dışı

Kurumsal Üye
İl: Kahramanmaras
different46Çevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2007 13:35

1- 40lt akvaryum yeterli gelecektir
2-Hava taşı sadece oksijen vermeye yarar. İç filtrenize yavru çekebilir, filtrenin alt kısmına tül ve bayan çorabı geçirin.
3-Kusturduktan sonra anneyi ana tanka alın.

EchoeÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
EchoeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2007 13:36

Başlığınız "Acil Yardım!" şeklindeydi, forum kurallarına göre düzenledim.

Öncelikle; acil olduğunu düşündüğümüz durumlarda soru sorup beklemektense, araştırma yapıp sorumuzun cevabını daha önce açılmış konularda aramak daha mantıklı. Daha çabuk ve daha kolay çözüm bulabiliriz sorunumuza. Ben de bir forum üyesi olarak bir problemle karşılaştığımda bu yolu izliyorum ve gerçekten daha yararlı oluyor.

İkincisi; Şu an açmış olduğunuz konu belki de bu forumda en fazla açılmış olan konu. Biraz alışkanlık haline getirsek araştırma yapmayı, bakın nasıl güzel, pırıl pırıl bir malawi forumuna kavuşacağız. Aynı konuları tekrar tekrar açtıkça, yeni ve değişik konular alta gidiyor ve unutuluyor.

Bu konuyu kilitlemem gerekirken kilitlemiyorum ama sizin araştırma yapmanızı rica ediyorum.

Saygılarımla...

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2007 13:46
Ben tabiki araştırma yaptım ve aklımdaki birçok soru bu şekilde gitti fakat burada farklı oluğunu düşündüğüm,ve yanıtı bulamadığım sorular olmasaydı bu kadar ugraşıp inanın konuyu açmazdım kilitlemediğiniz için teşekkürler.Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

EchoeÇevrim Dışı

Özel Üye
EchoeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2007 13:58

1- 40 litre akvaryum yeterli ama iç filtrenin akvaryum içerisinde çok akıntı yaratacak cinsten olmaması lazım

2- Akvaryum ayak altında değilse üzerini kapatmanıza gerek yok, zırt-pırt yanına yaklaşmayın, yeter.

3- Bu 40 litrelik akvaryuma aldıysanız, balığınız 6.5 cm ise ve ilk yavru deneyimi/deneyiminiz ise kusturmayın.

4- Yavrular 1-2 ay o akvaryumda kalabilirler. İki günde bir, 5 litre su değiştirin.

5- Hava taşı, hava motoru yoluyla suya hava verir ve su yüzeyini hareketlendirir. Su yüzeyindeki bu hareketlilik suya oksijen kazandırır. Eğer iç filtrenizin çıkız haznesi su yüzeyindeyse, hava motoru ve hava taşına gerek yok. Ancak yavrular çıktıktan sonra akvaryum içindeki akıntıdan etkileniyorlarsa bir süreliğine filtreyi kapatıp/çıkarıp, sadece hava motoruya oksijen sağlayabilirsiniz. İki günde bir yapacağınız su değişimleri suyu iyi şartlarda tutacaktır.

Çok küçük miktarlarda minik bir-iki parça pul yemi akvaryuma atabilirsiniz kuluçka döneminde, sizin görmediğiniz anlarda anne çaktırmadan yiyecektir bu yemleri...

Kolay gelsin...

ardbnhÇevrim Dışı

İl: Ankara
ardbnhÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2007 14:10

Arkadaşım nasıl çiftleştiğini anladınız? bende ilk defa cichlid besliyorum. Yunuslarım sanırım çiftleşti ama bilmiyorum doğru mu, gerçek mi? Bugun 1 hafta 10 gün kadar oldu. 15 gün bir kusturmayı deneyeceğim. sizce denememde kusur var mı?

Yardım ediniz lütfen.

İmla kurallarına dikkat edelim, Türkçe karakterler kullanalım

Echoe2007-3-8 14:31:56

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2007 18:04
Bütün çiftleşme anlarını saniye saniye izledim tam da denk geldi sanırım şimdide ikinci bir dişiyle çiftleşiyor erkek lerden birisi.Agzında yumurta varsa kardeşim seninde balığın belli olur zaten gırtlağı aşağıdadır bu konuda bölümün başında ayrıntılı bir yazı var.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2007 18:06
Bu arada ilk yavru deneyimi balığın kusturmayı düşnüyordum bu şekilde anneyi pek halsiz bırakmak istemiyorum,hemde daha fazla yavru alabiliriz bu şekilde diye düşünüyorum bu ko nuda fikriniz nedir?

EchoeÇevrim Dışı

Özel Üye
EchoeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2007 18:18

Olay kusturup kusturmama tartışmasına dönecek sanırım. Bu konuda birçok başlık mevcut.

İzninizle konuyu kilitliyorum.